NAŠE SKRBNO IZBRANE SESTAVINE
Izdelki linije NANU vsebujejo preko 120 različnih sestavin. Vse sestavine so naravnega izvora in organske tam kjer je to mogoče. Vsi izdelki so popolnoma varni, formulacije temeljijo na rezultatih, ki so podprti z leti raziskav in razvoja. Ustvarili smo razkošno paleto izdelkov za nego vaše kože, ki jih odlikujejo visoke koncentracije aktivnih naravnih izvlečkov, ki ne koristijo samo koži, temveč pomembno prispevajo tudi k dobremu razpoloženju in našemu splošnemu počutju. Sestavine nabavljamo pri preverjenih dobaviteljih. Vse varnostne in tehnične liste za vsako sestavino posebej vam na željo kadar koli predložimo, saj ničesar ne skrivamo in želimo biti oz. smo popolnoma TRANSPARENTNI.
Več o glavnih sestavinah, ki krasijo naše izdelke, si lahko preberete v spodnjem vodiču po sestavinah.
Številke v oklepaju za nazivom sestavine razložijo v katerem izdelku se sestavina nahaja.
Askorbil Tetra palmitat – Tetra Vitamin C (6) (INCI: Ascorbyl tetraisopalmitate)
Zelo stabilna oblika vitamina C, ki ne draži kože in ga zato lahko uporabljajo tudi ljudje z občutljivo kožo, ki sicer ne prenašajo izdelkov z vitaminom C. Preprečuje oksidacijo maščob, blaži draženje, ki ga povzroča izpostavljenost ultravijoličnemu sevanju, spodbuja proizvodnjo kolagena, blokira melanogenezo in izravnava ten kože. Deluje tako, da spodbuja proizvodnjo kolagena in preprečuje njegovo razgradnjo – kar je indicirano pri terapiji proti gubam, ko koža izgubi čvrstost in prožnost ter izboljšuje kakovost povrhnjice in jo ščiti pred oksidacijo. Povzroča učinek posvetlitve kože – kar je kot nalašč za dolgočasno in utrujeno kožo.
Aksorbil palmitat – Vitamin C (2) (INCI: Ascorbyl palmitate)
Lipofilni derivat askorbinske kisline, ki je bolj stabilen in se uporablja kot sredstvo proti gubam in beljenju v kozmetičnih formulacijah, deluje kot močan antioksidant in proti staranju. Lastnosti, ki jih pripisujejo Askorbil palmitatu: močan antioksidant, ki se lahko bori proti prostim radikalom, je stabilnejši od vodotopne oblike vitamina C (askorbinske kisline), je ester, ki nastane iz askorbinske kisline in palmitinske kisline ter pomaga pri zaščiti kožnih celic in zunajceličnega matriksa. Prav tako spodbuja sintezo kolagena in lahko zmanjša videz drobnih linij in gub ter spodbudi regeneracijo celic, zmanjša rdečico in hiperpigmentacijo ter elastičnost in splošen videz kože. Njegov lipofilni značaj poveča prodor v kožo in podaljšuje učinkovitost in stabilnost antioksidativnega sistema v formulaciji.
Astaksantin (6) (INCI: Astaxanthin)
Astaksantin je izjemno močan, v maščobi topen antioksidant, ki je (na molekulo) mnogo učinkovitejši od vitamina E, najbolj znanega naravnega v maščobi topnega antioksidanta. Astaksantin poveča vlažnost kože, zadrži vlago in elastičnost. Koža postane bolj gladka, fine linije in gube se zmanjšajo. Astaksantin ima tudi naravne lastnosti, ki blokirajo UV-žarke in pomagajo zaščititi kožo pred poškodbami, povezanimi s soncem, kot so temne lise na koži. Astaksantin lahko nevtralizira več prostih radikalov hkrati in zaščiti kožo in telo pred oksidacijo, poškodbami in vnetji. Dokazano je, da astaksantin povečuje pretok krvi, kar pomeni, da koži pomaga izboljšati krvni obtok. Povečan pretok krvi ima več prednosti, kot so povečan promet celic, večja elastičnost in zadrževanje vode.
Beta glukan (1) (INCI: Beta glucan)
Je biološko aktiven polisaharid, pridobljen iz celičnih sten pekovskega kvasa Saccharomyces cerevisiae. Dobljene vrzeli s kratkimi verigami (1-3) so zelo aktivne pri celjenju kožnih poškodb in zmanjšujejo pordelost, povečajo hidracijo in elastičnost kože ter aktivirajo sintezo kolagena. Poleg tega ima beta-glukan imunostimulacijski učinek, aktivira in podpira naravne obrambne mehanizme kože s spodbujanjem aktivnosti makrofagov in povečanjem proizvodnje citokinov. Surovina je izjemno dragocena kot naravna, aktivna sestavina, idealna za nego kože, las in telesa. Enostavno prodre skozi kožno pregrado in spodbuja proizvodnjo kolagena – deluje pomlajevalno in proti staranju z aktiviranjem fibroblastov, ki spodbujajo proizvodnjo kolagena in aktivacijo imunskih celic. Ima močne vlažilne lastnosti – dolgo zadrži vlago v koži in na njej ustvari zaščitni film. Znan je tudi po svojih pomirjujočih lastnostih, saj pospešuje celjenje površinskih odrgnin in opeklin. Beta-glukan regenerira kožo z aktiviranjem makrofagov, ki aktivirajo imunske celice, kar posledično pospeši regeneracijo in obnovo poškodovanih tkiv. Ima tudi protibakterijske in protivnetne lastnosti. Ščiti tudi pred ultravijoličnim sevanjem in zmanjšuje tveganje za poškodbe kože z zaščito Langerhansovih celic. Dragocen antioksidant. Beta – glukan je sestavina, ki se v dermatologiji in kozmetologiji uporablja že vrsto let, ima preizkušen, zelo varen profil – priporočljiv za uporabo pri vseh tipih kože.
Bisabolol (1, 3) (INCI: Bisabolol)
Zelo vsestranska sestavina, katere glavne lastnosti so: močan antioksidant, kožo pomirja in jo ščiti pred okoljskim stresom, je tudi močan ojačevalec penetracije v kožo, izboljša teksturo kože, podpira hitrejše celjenje kože in lahko zmanjša znake staranja kože.
Centella asiatica (3) (INCI: Centella asiatica flower extract)
Centella asiatica ali azijski pennywort je rastlina, ki raste na območjih okoli Indijskega oceana, kjer se tradicionalno uporablja za zdravljenje majhnih ran in odrgnin, prask, lahkih opeklin v primeru ekcema, manjšega srbenja ali ugrizov žuželk. Aktivne snovi, vsebovane v izvlečku Centelle, so pentaciklični triterpeni, ki imajo regulativne in aktivacijske funkcije ter vplivajo na kolagen v številnih organih, vključno s tistim v koži.
Koža vsebuje predvsem kolagen tipa I in II. Staranje povzroča izčrpavanje virov kolagena, predvsem tipa I, ki je isti kolagen, ki se obnovi med procesom zdravljenja. Študije so pokazale, da glavne aktivne snovi pennywort – aziatna kislina, madecassoside in asiaticoside povečajo sintezo kolagena I. V povezavi s hkratno stimulacijo njegove proizvodnje Centella asiatica ob redni uporabi znatno izboljša elastičnost, čvrstost in natezno trdnost kože – jo zategne in gladi gube. Ker Centella normalizira prekomerno rast keranozitov, ima lastnosti, ki izredno dobro delujejo proti aknam. Centella Asiatica deluje proti gubam, saj spodbuja in povečuje proizvodnjo kolagena, deluje tudi protivnetno in zdravilno ter je idealna sestavina za občutljivo kožo. Zelo je primerna tudi za mastno, aknasto kožo, saj odstranjuje toksine iz celic ter normalizira prekomerno rast keranocitov in s tem izboljša strukturo, elastičnost in odpornost kože.
Ceramidi (1, 2) (INCI: Ceramid NP (Ceramid 3))
Ceramid je splošno znan kot funkcionalna sestavina kozmetike. Ne samo, da krepi naravno lipidno pregrado suhe in starajoče se kože, ampak kaže tudi izjemno sposobnost vzdrževanja ravnovesja vlage v koži. Glavne lastnosti ceramidov so, da krepijo naravno lipidno pregrado suhe in starajoče se kože, izboljšujejo dolgotrajno vlaženje in ščitijo kožo pred zunanjimi vplivi. Še posebej so cermaidi primerni kot dolgotrajna zaščita za obnovo občutljive in suhe kože.
City guard (5) (INCI: Sea water, water, hydrolyzed algin, phenethyl alcohol, sucrose)
Morski kompleks, ki deluje proti staranju in izboljša utrujen videz kože. Uporablja se ga pri povešeni konturi oči, saj izboljša čvrstost kože, gladi linije, zmanjša videz »vrečk« pod očmi in utrujen videz. Povešanje kože pogosto postane precej vidno nekje po 40. letu, zelo pa ga poslabšajo tudi okoljski dejavniki, kot je npr. onesnaženje. City-Guard je koncentrat alg, ki deluje proti staranju in ščiti kožo pred škodljivimi vplivi okolja.
Ekstrakt acmelle (2, 3, 5) (INCI: Acmella oleracea flower extract)
Učinkovina za učvrstitev in glajenje gub. Cilja na celično komunikacijo in sicer tako, da reorganizira in okrepi dermalno arhitekturo. Ima naraven učinek liftinga in glajenja, vidno zmanjšuje globoke gube in učvrščuje kožo. Je koncentriran oljni ekstrakt iz zgornjega dela rastline Spilanthes acmella in pomaga odstraniti gube in zmanjšati najbolj očitne znake staranja, reorganizira kolagenska vlakna in vidno gladi kožo, spodbuja delovanje celične dinamike ter pomaga pri prestrukturiranju strukture dermisa.
Ekstrakt bakuči (6) (INCI: Bakuchiol 100%)
Bakuchiol velja za prvo naravno in bolj sprejemljivo alternativo retinolu; ima edinstvene koristi za vse tipe kože. Pomaga zmanjšati številne znake staranja, vidno zmanjša poškodbe kože zaradi izpostavljenosti okolja in ima izrazit pomirjujoč učinek na kožo. Njegove lastnosti so sledeče: posnema lastnosti retinola, ne pa njegovih negativnih lastnosti, kot sta občutljivost na svetlobo in pekoč občutek na koži; poleg tega je močan antioksidant, zato zmanjša videz drobnih linij in gub ter izboljša elastičnost in čvrstost kože. Spodbuja proizvodnjo kolagena, zmanjšanja pigmentacijo kože in izboljša tonus in sijaj kože. Odpravlja hrapavost kože in pordelost ter pomaga zaščititi kožo pred poškodbami, ki jih povzroča UV svetloba ter ima izrazito pomirjujoč učinek na kožo.
Ekstrakt šisandre (2, 4) (INCI: Schizandra Sphenanthera fruit extract)
Tradicionalno lepotilno sredstvo azijskih žensk. Dragocen ekstrakt z anti-dražilnimi, antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi je primeren za občutljivo kožo ter v formulacijah proti staranju. Vsebuje visoko vsebnost neumiljivih snovi. Deluje kot antioksidant, zavira oksidativno poškodbo celic in upočasni znake staranja kože. Pomirja stresno, občutljivo in hiperaktivno kožo ter zmanjšuje vnetje in draženje kože.
Ekstrakt zmajeve krvi (2) (INCI: Croton lechleri resin extract)
Inovativna močna učinkovina z antioksidativnim delovanjem prispeva k obnovi in regeneraciji tkiv z več koristnimi lastnostmi za nego kože. Te lastnosti so: deluje protivnetno, proti staranju, v boju proti učinkom staranja in zagotavlja močno antioksidativno delovanje in delovanje proti prostim radikalom (visoka vsebnost polifenolov). Poveča elastičnost kože in izboljša pregradno funkcijo kože ter ščiti kožo zaradi visoke vsebnosti proantocianidinov. Poleg tega spodbuja proizvodnjo kolagena in migracijo fibroblastov. Spodbuja tudi zgodnjo fazo celjenja ran in pomaga zaščititi celice ter prispeva k obnovi in regeneraciji tkiv in s tem k pomlajevanju kože.
Fitosteroli (3) (INCI: Plantsterols)
Fitosteroli so družina rastlinskih molekul, ki so v kozmetični industriji cenjeni zaradi sposobnosti stimuliranja proizvodnje kolagena. Zaradi antioksidacijske aktivnosti in zmanjševanja encimov, ki degradirajo kolagen, so fitosteroli učinkovit pomočnik pri regeneraciji kože, zmanjšujejo vnetja in srbenje, nenazadnje pa pomagajo navlažiti suho kožo, obenem pa preprečijo njeno izsuševanje. Pohvalijo se lahko tudi s protivnetnimi lastnostmi, ki so koristne tako pri zdravljenju dermatitisa kot pri zaščiti pred UV žarki. Fitosteroli so pogosta sestavina v negovalnih sredstvih za oskrbo ran, saj izboljšujejo in pospešijo zdravljenje, izboljšajo brazgotinast izgled in imajo analgetične lastnosti. Antimikrobna aktivnost fitosterolov je dobrodošla v vseh izdelkih za nego kože prizadete zaradi npr. aken in drugih težav s kožo, povezanih s sebumom.
Gama orizanol (3) (INCI: Oryzanol)
Izdelki, ki vsebujejo gama orizanol pomagajo preprečiti pretirano potemnitev kože zaradi UV žarkov in prehitro staranje kože ter nastanek hrapavosti in gub. Gama-oryzanol je droben, bel prah – kozmetična sestavina proizvedena iz riževih otrobov. Ima izrazite antioksidativne lastnosti. Pogosto se ga uporablja v izdelkih, namenjenih lajšanju težav zaradi suhe kože ali prehitre razgradnje kolagena. Pripisujejo mu še večjo učinkovitost kot vitaminu C. Koristi gama-oryzanol-a so sledeč: zaščiti pred poškodbami zaradi pretirane izpostavljenosti soncu, je odličen antioksidant, izboljša elastičnost kože in spodbuja k nastanku kolagena, uravnava izločanje sebuma ter ima tudi hidratantno funkcijo v izdelku.
Koencim Q10 (1) (INCI: Ubiquinone)
Koencim Q10 je zelo močan antioksidant in kožne celice ščiti pred škodljivimi učinki prostih radikalov. S tem se bori proti staranju kože, zaradi česar je ena izmed najbolj popularnih sestavin v anti-age izdelkih. Koencim Q10 je naravno prisotna molekula v vseh celicah našega telesa, nahaja se v mitohondrijih. V koži ima pomembno funkcijo tudi kot antioksidant, saj v epidermisu in dermisu ščiti pred oksidativnim stresom zaradi UV sevanja in vplivov okolja. Raziskave so pokazale, da z leti količina koencima Q10 tako v koži, kot drugod v telesu, pada. Zato je koencim Q10 priljubljena sestavina v izdelkih proti staranju. Koencim prodira v globoke plasti epidermisa in tudi v dermis. V kozmetičnih izdelkih pomaga pri zmanjševanju oksidativnega stresa v koži, pri upočasnjevanju kronološkega staranja in fotostaranja in pri zmanjševanju globine gub.
MSM – metilsulfonilmetan (5) (INCI: Methylsulfonylmethane)
MSM imenujejo tudi mineral lepote. MSM je naravna oblika organskega žvepla, ki je v našem telesu pomembna pri izgradnji elastina, hrustanca in kolagena. Je bel kristaličen prah brez vonja, ki vpliva na boljše stanje kože in las. V kozmetiki se ga uporablja za mastno in problematično kožo, saj pomaga pri čiščenju, uravnava izločanje sebuma in izboljšuje nepravilnosti. Uporablja se ga tudi pri občutljivi in atopični koži ter starajoči se koži (anti-age nega).
Nikotinamid (3) (INCI: Niacinamide)
Večnamenska aktivna sestavina, ki ima za kožo več koristi, saj izboljša funkcijo kožne pregrade, izboljša teksturo in tonus kože ter zmanjša okoljske škode kože.
Niacinamid ali nikotinamid je vitamin, ki je topen v vodi, gre namreč za amid vitamina B3 (niacina). Ta beli prah je v kozmetiki izredno zaželen in je primeren za vse tipe kože. Najpogosteje se ga uporablja v izdelkih za nego kože, ki je podvržena aknam in mozoljem, pri razširjenih porah ter v anti-age negi, saj izboljšuje teksturo kože. Odlično se obnese tudi v izdelkih za zmanjševanje hiperpigmentacije kože, kot so kožni madeži in starostne pege. Pomaga tudi pri izboljšanju hidratacije kože in v primeru kožnih vnetij, tudi pri npr. rozacei, psoriazi in seboreji. Pozitivne lastnost nikotinamida so dobro raziskane in so sledeče: aktivna sestavina, ki obnavlja kožo in izboljša funkcijo kožne pregrade, zmanjšuje videz linij in gub, zmanjšuje razbarvanje in spodbuja bolj enakomeren ten kože. Lahko znatno zmanjša pojav aken ter izboljša videz razširjenih por, saj je izjemno učinkovit pri zmanjševanju proizvodnje sebuma. Izboljša teksturo kože, saj ščiti kožo oksidativnim stresom.
Peptidi (4) (INCI: Azelaoyl Bis-Dipeptide-10 )
Azelaoil bis-dipeptid-10, je inovativen peptid, ki intenzivno deluje proti staranju. In sicer opravlja dvojno delovanje, saj deluje kot ščit pred prostimi radikali in proti procesu glikacije, ki sta dva glavna vzroka za proces staranja kože. Pridobljen je s kondenzacijo iz azelaične kisline in dveh molov alanin-histidinskega dipeptida. Lipofilni nosilec spodbuja antioksidativno delovanje tetra-peptida, zavira glikacijo kožnih beljakovin, spodbuja obnavljanje celic in ščiti kožo pred glavnimi vzroki tako za endogeno kot za okoljsko staranje kože (onesnaževanje, izpostavljenost UV žarkom).
Zaradi svoje molekularne strukture preprečuje glikacijo, preprečuje vezavo sladkorjev na beljakovine in posledično zavira perioksidacijo lipidov, ki je odgovorna za staranje kože. Hkrati jo ščiti pred oksidanti. Glavne lastnosti peptidov: ščitijo kožo pred notranjim in zunanjim oksidativnim stresom, delujejo sinergistično proti glikaciji in proti prostim radikalom, ohranjajo zdravje kože ter preprečujejo staranje. Kožo naredijo gostejšo, bolj elastično in napeto.
Resveratrol (5) (INCI: Resveratrol)
Resveratrol na različne načine izboljšuje delovanje in videz kože, študije so pokazale, da je eden najboljših antioksidantov pri negi kože proti staranju. Edinstven pristop z več ukrepi tega močnega antioksidanta pomaga nevtralizirati proste radikale, ki poškodujejo celice, kar vodi do poškodb tkiva, in spodbuja proizvodnjo naravnih kožnih antioksidantov. Najdemo ga v več kot 70 vrstah rastlin, vključno z: jagodami, arašidi, grozdju in rdečem vinu. V rastlinah ščiti rastlino pred stresom na njeni površini, kot so ultravijolično sevanje in glivične okužbe. Resveratrol se že dolgo uporablja v vzhodni medicini, kjer je cenjen zaradi različnih antioksidativnih in terapevtskih lastnosti.
Staranje kože je kompleksen proces, ki ga povzroča kombinacija naravnega procesa staranja in obremenitev okolja, ki jih koža vsakodnevno trpi, znanih kot zunanje staranje. Povečana proizvodnja reaktivnih kisikovih vrst (ROS) ali oksidacija, ki moti delovanje celic, poškoduje celične membrane in moti proizvodnjo kolagena. Izguba kolagena zelo škodljivo vpliva na delovanje kože in velja za primarni vzrok gub . Antioksidanti preprečujejo ta proces z nevtralizacijo škodljivih oksidantov.
Ženske v menopavzi vsako leto izgubijo 1% kolagena, ki poudari proces gubanja in povzroča tanko in krhko kožo. Eden od načinov za zmanjšanje izgube kolagena je povečanje ravni estrogena. Resveratrol ima tudi fitoestrogene lastnosti, kar pomeni, da je vir rastlinskega estrogena in je zato še toliko bolj zanimiv, ker lahko njegova uporaba olajša izgubo kolagena brez tveganj, povezanih z drugimi hormonskimi terapijami, s čimer se izboljšajo vidni znaki staranja.
Antioksidativno delovanje resveratrola je njegovo najmočnejše orožje proti staranju. Resveratrol ima kot polifenolni antioksidant dvojno antioksidativno vlogo. Poleg nevtralizacije prostih radikalov in s tem zmanjšanja trajnih poškodb, poveča tudi proizvodnjo drugih naravnih antioksidantov v kožnih celicah. To pomeni, da resveratrol ne le pomaga popraviti nakopičeno škodo, ampak tudi preprečuje poškodbe kože v prihodnosti.
Vitamin A (5) (INCI: Retinyl palmitate)
Retinoidi so skupina spojin, ki obsega vitamin A oz. retinol, njegove naravne presnovke in (pol)sintezne derivate. Med naravne retinoide sodijo retinol, retinal, retinojska kislina in estri retinola. Uporaba retinola na koži poveča debelino povrhnjice ter tvorbo kolagena in glikozaminomoglikanov, ki vzdržujejo vodo v koži. Uporablja se za zmanjšanje obraznih gub, izboljšanje elastičnosti kože in ohranitev mladostnega videza, zato so izdelki z retinolom primerni za nego suhe in zrele kože. Vitamin A je torej aktivna sestavina v kozmetičnih formulacijah, ki spodbuja rast celic, preprečuje proces staranja kože in izboljšuje videz kože.
Vitamin F (1, 2, 5) (INCI: Linoleic Acid, Linolenic Acid)
Vitamin F neguje in ščiti našo kožo. Uporabljamo ga pri zdravljenju suhe, izsušene, obremenjene in občutljive kože, saj kožo podpira pri obnovi in vzdrževanju svoje naravne strukture in funkcionalnosti.
Vitamin F pravzaprav ni pravi vitamin, temveč esencialna maščobna kislina – bistvena sestavina celične membrane. Vitamin F je zaradi svojih vlažilnih in regeneracijskih sposobnosti zelo pomemben za stabilno stanje kože. Vitamin F je pravzaprav zaščitnik kože: preprečuje pojave dermatoze, aken, ekcemov, ščemenja, suhe in hrapave kože.
VITAMIN A (5) IN DRUGI RETINOIDI (INCI: Retinol)
Retinoidi so skupina spojin, ki obsega vitamin A oz. retinol, njegove naravne presnovke in (pol)sintezne derivate. Med naravne retinoide sodijo retinol, retinal, retinojska kislina in estri retinola. Retinoide po aktivnosti razvrstimo takole: retinojska kislina > retinal > retinol > retilni estri; po toleranci pa ravno obratno. Retinojska kislina je najbolj aktivna, vendar tudi najbolj draži kožo, povzroča rdečino in lupljenje rožene plasti.
Uporaba retinola na koži poveča debelino povrhnjice ter tvorbo kolagena in glikozaminomoglikanov, ki vzdržujejo vodo v koži. Uporablja se ga za zmanjšanje obraznih gub, izboljšanje elastičnosti kože in ohranitev mladostnega videza, zato so izdelki z retinolom primerni za nego suhe in zrele kože. Retinol je zelo nestabilen saj je občutljiv na kisik in UV svetlobo. Zaradi navedenega se v kozmetičnih izdelkih navadno uporabljajo retilni estri, ki so mnogo bolj stabilnejši.
VITAMIN B3 (3) (NIKOTINAMID) (INCI: Niacinamide)
Vitamin B3 je skupni izraz tako za nikotinsko kislino, kot za nikotinamid, ki se v telesu pretvarjata drug v drugega in sta kot vitamina enako učinkovita. Ugodni učinki nikotinamida se izrazijo zlasti pri negi kože z aknami, kjer so v kliničnih raziskavah dokazali učinkovitost zelo primerljivo učinkom antibiotika klindamicina. Dobro je raziskano tudi delovanje nikotinamida na zrelo kožo. Poveča namreč sintezo ceramidov, holesterola in prostih maščobnih kislin v roženi plasti ter zmanjša transepidermalno izgubo vode. Nikotinamid izboljša površinsko strukturo zrele kože, zmanjša drobne gube in pigmentne madeže ter poveča elastičnost kože.
VITAMIN B5 (1, 2, 4, 5, 7, 8) (PANTENOL) (INCI: Panthenol)
Pantenol se uporablja v kozmetiki namesto pantotenske kisline zaradi boljše stabilnosti. Po nanosu na kožo deluje kot vlažilo, saj zaradi higroskopnosti privlači vodo iz globljih plasti povrhnjice in usnjice v roženo plast. Kožo ohranja mehko in elastično. Pantenol deluje protivnetno, spodbudi proliferacijo fibroblastov in epitelizacijo poškodovane povrhnjice, zaradi česar pospeši celjenje ran in obnavlja poškodovano kožo. Pogost je tudi v kozmetičnih izdelkih za zaščito kože pred soncem in za nego kože po sončenju, saj obnavlja opečeno kožo.
VITAMIN C (2, 6) (ASKORBINSKA KISLINA) (INCI: Ascorbic Acid)
Vitamin C tvori brezbarvne kristale, ki so lahko topni v vodi. V tkivih sodeluje pri sintezi kolagena, proteogikanov in drugih organskih komponent. Izpostavitev kože UV žarkom povzroči nastanek kisikovih radikalov, ki jih imenujemo tudi reaktivne kisikove zvrsti (ROS). Povečana količina teh snovi predstavlja za kožo stres, natančneje oksidativni stres. Ta ima škodljive posledice, saj lahko radikali povzročijo kemijske spremembe DNA, membran in proteinov, razgradnjo kolagena in nastanek vnetnih dejavnikov. Koža se brani pred učinki oksidativnega stresa z antioksidanti, ki nevtralizirajo kisikove in druge radikale ter s tem preprečijo oksidacijo njenih osnovnih gradnikov. Vitamin C deluje v sinergiji z lipofilnim vitaminom E. Ko vitamin E izgubi svojo antioksidativne sposobnosti, se ob prisotnosti askorbinske kisline zopet obnovi. Askorbinska kislina, ki jo nanesemo na kožo, spodbuja sintezo kolagena, ki je glavna komponenta vezivnega tkiva in ceramidov, ki so pomembna komponenta lipidne bariere.
Askorbinska kislina ne absorbira svetlobe v UV spektru, kljub temu pa nudi delno zaščito kože, tako da zmanjša škodljive učinke oksidativnega stresa. Na zraku oksidira, zato v izdelkih uporablja njene stabilnejše oblike, kot je npr. askorbilpalmitat. Le-ta je topen v lipidni fazi in prodre globlje v roženo plast kože, kjer ga lipaze razgradijo do fiziološko aktivne aksorbinske kisline. Askorbinska kislina in njeni derivati v konc. 2% izražajo antioksidativni učinek tudi na koži in ščitijo pred poškodbami UV sevanja. Večje koncentracije (do 5%) imajo ugodne učinke na aknasto kožo, izražajo pa tudi posvetlitveni učinek, saj zavirajo sintezo melanina.
VITAMIN E (1, 2, 3, 6, 8) (TOKOFEROL) (INCI: Tocopherol)
Vitamin E obsega družino 8 naravnih oblik, v kateri so 4 tokofeoli in 4 tokotrienoli. Vitamin E nastaja z biosintezo v rastlinah, zlasti veliko ga je v rastlinskih oljih. Nekatera olja ga vsebujejo več, druga manj. Olje granatnega jabolka vsebuje največ vitamina E, tudi olje semen rakitovca vsebuje precej vitamina E. Kljub temu rastlinska masla in olja sama po sebi ne vsebujejo dovolj vitamina E, zato se ga v kozmetične izdelke navadno dodaja.
Vitamin E je glavni lipofilni antioksidant v koži in ga najdemo v vseh njenih plasteh. Vitamin E zmanjšuje poškodbe kože zaradi UV sevanja, gladi površino kože, povečuje navlaženost rožene plasti, zavira vnetja, spodbuja delovanje celic ter pospešuje celjenje ran.
Astaksantin (6) (INCI: Astaxanthin)
Astaksantin ščiti kožo pred oksidativnimi poškodbami zaradi kemikalij in UV žarki, preprečuje vnetja, upočasnjuje staranje in krepi obrambne mehanizme kože. Antioksidativne lastnosti astaksantina so v številnih raziskavah presegle antioksidativne lastnosti vitaminov A, C in E.
Askorbil Tetra palmitat – Tetra Vitamin C (6) (INCI: Ascorbyl tetraisopalmitate)
Tetra C je revolucionarna oblika C vitamina, ki je topna v olju. Je najdražja oblika C vitamina, vendar pa se lahko pohvali z odlično stabilnostjo (vitamin C v obliki aksorbinske kisline je zelo nestabilen in hitro oksidira s čimer izgubi aktivnost), nizko stopnjo draženja kože (aksorbinska kislina je sploh na občutljivi kožo zelo dražilna) ter učinkovito penetracijo v kožo. Kar dela Tetra C tako privlačnega pa je klinično dokazana učinkovitost na naslednjih področjih: pospeševanje sinteze kolagena, revitalizacija kože, delovanje proti pigmentnim madežem, antioksidativna aktivnost v koži, zaščita pred UV poškodbami kože.
Ekstrakt rožmarina (1, 2, 5) (INCI: Rosmarinus officinalis leaf extract)
To je potenten in koncentriran antioksidant, ki se ga dodaja izdelkom, ki vsebujejo rastlinska olja. Ima protimikrobno in protivnetno kot tudi pomlajevalno delovanje. Ima močnejše antioksidativno delovanje kot vitamin E in blago aromo po rožmarinu. Co2 izvlečki so veliko bolj podobni sami rastlini (po sestavi in vonju), kot pa eterična olja, namreč njihova ekstrakcija poteka pri nizkih temperaturah, kar pomeni, da se ohranijo tudi molekule, ki so občutljive na visoke temperature.
Resveratrol (5) (INCI: Resveratrol)
Resveratrol je antioksidant, ki kožo ščiti pred poškodbami UV sevanja. Je učinkovit dodatek kozmetičnim izdelkom za zaščito pred soncem in medijsko opevan preprečevalec staranja. Prispeva k boljši obnovi celic in izboljša njihovo presnovo. Rastline ščiti pred okužbami z bakterijami in plesnimi, podobno pa učinkuje tudi na naši koži.
Vitamin A palmitat (5) (INCI: Retinyl palmitate)
Vitamin A palmitate je močan antioksidant, ki pomaga krepiti elastičnost kože in izboljšat njeno teksturo. Kot aktivna kozmetična sestavina je poznan šele nekaj zadnjih let. Najpogosteje ga zasledimo v izdelkih namenjenih vlaženju kože, pomlajevanju in regeneraciji kože. Ta edinstvena aktivna kozmetična sestavina je v kakovostnih kozmetičnih izdelkih domala nepogrešljiva, saj spodbuja delovanje encimov v koži, gosti povrhnjico, pomaga obnavljati in regenerirati celice in spodbuja proizvodnjo kolagena. Po redni uporabi bo koža bolj gladka in pomlajena, drobne linije in gubice pa bodo manj opazne.
Vitamin C (2,6) (INCI: Ascorbic Acid)
Vitamin C je najpomembnejši antioksidant, pomemben pri sintezi kolagena. Osnovo vitamina C predstavlja askorbinska kislina, ki lovi proste radikale in jih nevtralizira. Kozmetičnim izdelkom se vitamin C dodaja kot aktivno učinkovino in kot sredstvo, ki ščiti pred oksidacijo (predvsem maščob). Kot aktivna učinkovina vitamin C odlično sodeluje pri sintezi kolagena, lovi proste radikale, ki so največji krivci za poškodbe kožnih celic (in razvoj gub). Ko vitamin C prodre v kožo, zavira nastajanje gub in izboljša teksturo kože.
Vitamin E (1, 2, 3, 6, 8) (NCI: Tocopherol)
Vitamin E je antioksidant, ki izdelek ščiti pred oksidacijo – žarkostjo. Naraven vitamin E je mešanica alfa-, beta-, gama- in delta- tokoferola ter sončničnega olja. Gosto tekoča mešanica vsebuje vsaj 70% tokoferolov. Uporaba antioksidantov je zelo priporočljiva v vseh kozmetičnih izdelkih, sploh pa v tistih, ki vsebujejo hitro pokvarljiva olja ali pa eterična olja, ki hitro oksidirajo (citrusi, iglavci). Vitamin E sicer ni konzervans, zato izdelka ne ščiti pred mikrobiološkim kvarom, vendar pa podaljša življenjsko dobo naravnim maščobam.
Vitamin E acetat (6) (INCI: Tocopheryl Acetate)
Vitamin E acetat je stabilna oblika vitamina E, ena izmed najbolj pogosto uporabljenih v kozmetiki zaradi koristi, ki jih prinaša koži. Je močan antioksidant in nepogrešljiv dodatek vsem kozmetičnim izdelkom za kožo in lase. Je regulator oksidacije, ki ščiti nenasičene maščobne kisline pred oksidacijo, torej preprečuje žarkost maščob, zato je dobrodošla sestavina v domala vseh kozmetičnih izdelkih. Najpomembnejša funkcija vitamina E je zaščita telesnih celic pred prostimi radikali oz. njihovim škodljivim delovanjem. Njegova ključna vloga je zaščita celic pred poškodbami celic zaradi oksidativnega stresa, (posledica tega so prezgodnje staranje, nekontroliran diabetes, nekatere oblike rakavih obolenj, vnetja in srčno-žilne bolezni).
Ekstrakt acerole (5) (INCI: Malpighia punicifolia fruit powder)
Acerola je zelo bogat vir vitamina C, vsebuje karotenoide, bioflavonoide in minerale. V kozmetiki je cenjen zaradi svojih koristi za kožo kot antioksidant, spodbuja proizvodnjo kolagena in pomaga v boju proti znakom staranja.
Ekstrakt acmelle (2, 3, 5) (INCI: Acmella oleracea flower extract)
Učinkovina za učvrstitev in glajenje gub. Cilja na celično komunikacijo, da reorganizira in okrepi dermalno arhitekturo. Ima naraven učinek liftinga in glajenja, vidno zmanjšuje globoke gube in učvrščuje kožo.
Ekstrakt bakuči (6) INCI: Bakuchiol
Bakuchiol izboljša obrambo kože pred oksidativnim in vnetnim stresom, spodbuja sintezo kolagena in aktivira gene proti staranju. Naravna in varna alternativa retinolu (vitaminu A).
Ekstrakt Centelle asiatice (3) (INCI: Centella asiatica flower extract)
V ajurvedski, tradicionalni afriški medicini in tradicionalni kitajski medicini se Centella asiatica imenovana tudi Gotu kola že stoletja uporablja kot vsestransko učinkovita zdravilna rastlina. Izvleček Gotu kole je zredno dobrodošel za nego zrele, suhe, razdražene in zgubane kože. Ena izmed njegovih dobrodošlih lastnosti je tudi stimulacija sinteze kolagen in ima močan regenerativen učinek na tkivo. V zadnjih letih je Gotu kola vedno pogosteje uporabljena sestavina v izdelkih namejenih mastni koži, saj pomaga regulirati izločanje sebuma.
Ekstrakt ginsenga (4, 8) (INCI: Panax Ginseng Extract)
Ginseng med drugim vsebuje triterpenske saponine (imenovane ginenozidi), glikozide, vitamine (B1, B2, C), proteoglikan – panaksans in aminokisline. Ginsenozidi imajo močne lastnosti, ki delujejo proti gubam in proti staranju. Povečajo sposobnost hemoglobina, da veže kisik, ki oksigenira in neguje kožne celice. Izdelke, ki vsebujejo ginseng, se priporoča za vse tipe kože, s posebnim poudarkom na ljudeh, ki so izpostavljeni dolgoročno negativnim dejavnikom okolja, kot so stres, UV žarki ali onesnaženje.
Ekstrakt granatnega jabolka (1) (INCI: Punica granatum seed extract)
Z visoko vsebnostjo polifenolov, sterolov in punične kisline je cenjen zaradi svoje izjemne sposobnosti, da nahrani, poživi in zaščiti kožo. Kožo naredi elastično in bolj čvrstosto.
Ekstrakt hmelja (8) (INCI: Humulus Lupulus Extract)
Izvlečki iz hmelja imajo močno protimikrobno delovanje, ki temelji na učinkih humulona in lupulona, zato se jih lahko uporablja kot naravne konzervanse kozmetičnih izdelkov in za nego nečiste, aknaste kože. Dokazali so tudi protivnetno delovanje. Izvlečki hmelja, v katerih prevladujejo prenilirani halkoni, izražajo blago estrogeno delovanje, zato so primerni za nego zrele in uvele kože, saj spodbujajo sintezo kolagena, povečajo čvrstost kože in njeno navlaženost ter tako zmanjšajo vidne znake staranja.
Ekstrakt korenčka (6) (INCI: Daucus Carota Root Extract)
Ekstrakt korenčka je bogat z vitamini A, B, C, D in E. Na koži deluje pomlajevalno, pospeševal naj bi celjenje ran, blažil razdraženo kožo ter posledice luskavice in ekcema.
Ekstrakt kumaric (7) (INCI: Sativus Fruit Extract)
damašč
Ekstrakt lanenih semen (5) (INCI: Linum usitatissimum Seed Extract)
Izvleček lanenih semen je odlična sestavina za nego zrele, povešene in upadle kože. Znan je po svojih
učvrstitvenih lastnostih, saj kožo ojača in obenem intenzivno vlaži. V koži naj bi spodbujal sintezo
glikozaminoglikanov (med drugim tudi hialuronsko kislino) – spojin, ki tvorijo zunajcelični matriks ter dajejo koži volumen in prožnost. Pomaga tudi v boju proti povešeni koži in daje koži tonus. Izboljšuje vlaženje, zato je idealna sestavina tudi za nego suhe, izsušene in dehidrirane kože.
Ekstrakt manjishta (8) (INCI: rubia cordifolia root powder)
Tradicionalno se ekstrakt Manjishte uporablja v ajurvedi, saj vsebuje najrazličnejše antioksidante, kot so alizarin, antrakinon in rubiadin. Pomaga pri ohranjanju zdrave kože in svetle polti. Izboljša teksturo in tonus kože, saj pomaga odpraviti mozolje, lise, ogrce. Zmanjšuje težave s kožo, ker deluje protivnetno in hkrati blaži srbečico.
Ekstrakt papaye (4) (INCI: Carica Papaya Fruit Extract)
Ekstrakt papaje iz plodov papaje vsebuje aminokisline, vitamine, minerale in encime. Encima papain in vitamin C sta v glavnem odgovorna za poživljajoč in glaječ učinek ekstrakta papaje. Ekstrakt papaje se uporablja za celjenje ran in regenerativne lastnosti za nego kože pod stresom (npr. sončne opekline, brazgotine).
Ekstrakt plodov rakitovca (6) (INCI: Hippophae rhamnoides seed extract)
Cenjen zaradi bogastva bioaktivnih snovi in zaradi izjemne sposobnosti, da kožo neguje, pomirja in ščiti. Večji delež maščobne strukture olja iz plodov rakitovca predstavljata palmitinska in palmitoleinska kislina. Vsebuje ogromno vitamina E (predvsem α-tokoferolov) in je izjemno bogat s karotenoidi. Ima antioksidativno delovanje, deluje protivnetno in regenerativno. Obnavlja kožno tkivo, popravlja posledice UV žarkov in je izjemno negovalno za zrelo ter vneto kožo.
Ekstrakt slezenovca (7) (INCI: Malva sylvestris flower extract)
Bogat s polisaharidi in tanini, koži zagotavlja vlažilno in pomirjujočo nego s protivnetnimi, adstrigentnimi in vlažilnimi lastnostmi.
Ekstrakt šisandre (2, 6) (INCI: Schizandra Sphenanthera fruit extract)
Tradicionalno lepotilno sredstvo azijskih žensk. Dragocena sestavina z antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi. Zavira oksidativno poškodbo celic, upočasni znake staranja, pomirja občutljivo in hiperaktivno kožo ter zmanjšuje vnetje.
Ekstrakt šipkovih plodov (3, 6) (INCI: Rosa Canina Fruit Extract)
Ekstrakt šipkovih semen je cenjen zaradi svoje sposobnosti podpiranja v globlje plasti kože. Primeren je za zrelo in problematično kožo, saj pomaga pri regeneraciji tkiva, kar je koristno za poškodovano kožo. Vsebuje antioksidante, ki pomagajo povečati promet celic in popraviti poškodbe kože. Prav tako pomaga koži povrniti naravni ton in barvo ter jo naredi mladostno in sijočo. Učinkovit naj bi bil tudi pri brazgotinah na obrazu, aknah, gubah in znakih prezgodnjega staranja kože ter pri UV poškodbah.
Ekstrakt vinske trte (3) (INCI: Vitis vinifera Leaf Extract)
Zagotavlja adstrigentne, antioksidativne in tonične učinke, uporabne za zdravljenje kože z rdečico in motnjami mikrocirkulacije. Spodbuja sijočo polt in zdravo kožo. Vsebuje resveratrol, tanine in antociane, aktivira mikrovaskularni sistem kože. Deluje protivnetno (proti draženju, lajša rdečico), adstrigentno, tonično, venotonično. Kot močan antioksidant lovili proste radikale in na tak način deluje proti staranju kože.
Ekstrakt zelenega čaja (7) (INCI: Camellia sinensis leaf extract)
Bogat z antioksidantnimi polifenoli in tanini. Ima antioksidativne in protivnetne lastnost. Učinkovit v boju proti stranju kože, regenerira in pomirja očutljivo kožo. Poživi utrujeno kožo, izboljša polt, tonira, lahko izboljša videz aken. Izkazuje odlične lastnosti odstranjevanja prostih radikalov in ščiti fotokemične poškodbe kože.
Ekstrakt zmajeve krvi (2) (INCI: Croton lechleri resin extract)
Inovativna močna učinkovina z antioksidativnim delovanjem prispeva k obnovi in regeneraciji tkiv z več koristnimi lastnostmi za nego kože (deluje protivnetno, proti staranju, poveča elastičnost kože,
izboljša pregradno funkcijo…).
Alantoin (1, 2, 3, 8) (INCI: Allantoin)
Alantoin se uporablja kot sestavina za kozmetične proizvode, saj ima vlažilni in keratolitični učinek (poveča navlaženost zunajceličnega matriksa ter pospešuje odluščenje vrhnje plasti mrtvih celic). Tako naredi kožo mehkejšo, pospeši pa tudi delitev celic in celjenje ran. Ker tvori kompleksne spojine z nekaterimi dražilnimi snovmi, zagotavlja tudi antiiritantski in zaščitni učinek. Učinkovit je tudi proti boju z mozoljasto kožo.
Aloe Vera (1, 2, 3, 4, 7, 8) (INCI: Aloe barbadensis leaf powder)
Aloe vera ščiti kožo (in rane) pred zunanjimi dražljaji, zavira rast bakterij, obenem pa kožo hladi. Aloja vsebuje precej sluzi, sledijo salicilna kislina, ki deluje analgetično, protivnetno in keratolitično (mehča povrhnjico kože), vitamini A, E, C in D, nekaj prostih sladkorjev, proste aminokisline, proteini, maščobe in rastlinski steroli, bogata je tudi s kalcijem, natrijem in kalijem ter manganom, železom, selenom, cinkom in magnezijem. Aloja vsebuje pomembne encime, ki razgrajuje bradikinin, tkivni hormon, ki povzroči nastanek vnetij in tirozin, iz katerega v koži nastaja kožni pigment melanin, ki povzroča nastanek rjavih pik na koži obraza in rok pri starejših ljudeh. Na koži deluje kot vlažilec, spodbuja sintezo kolagena in elastina in pospešuje celjenje. Pomirja razdraženo in opečeno kožo ter nudi občutek hlajenja. Zmanjša srbečico in vnetja.
Betain (4, 5, 7, 8) (INCI: Betaine)
Betain je naravni vlažilec, ki se pojavlja v rastlinah in živalih kot osmolit, ki ščiti celice pred okoljevarstvenimi stresi in zlasti proti dehidraciji (nadzor celične bilance vode). Betain zmanjšuje dražilno delovanje površinsko aktivnih snovi, na koži deluje vlažilno in negovalno.
Fitokeratin (2) (INCI: Phytokeratin)
Keratin je v koži, laseh in nohtih prisoten protein. Fitokeratin je rastlinski nadomestek keratina, pridobljen s hidrolizo iz pšeničnih proteinov. Deluje kot odličen vlažilec in gladilec v izdelkih za nego kože.
Glicerol (1, 2, 3, 4, 7, 8) (INCI: Glycerin)
Mehča kožo ter ji pomaga, da absorbira in zadržuje vlago. Glicerin naj bi srkal vlago iz kožnih celic in na ta način pomagal in ohranjal ravnotežje naravne vlažnosti kože.
Hialuronska kislina (4) (INCI: Sodium hyaluronate)
Hialuronska kislina je koži lasten vlažilec, ki se nahaja tako v epidermisu (povrhnjici) kot dermisu (usnjici). Je izvrsten vlažilec, za katerega pravijo, da nase veže tudi do 1000x več vode kot je njena lastna masa. Njen princip delovanja je odvisen predvsem od njene molekularne mase. Hialuronska kislina z ultra nizko molekularno maso (3.000-8.000 Da) zaradi izredno majhnih molekul prodira najdlje skozi plasti kože. Nase veže vodo in koži nudi intenzivno hidratacijo. Na takšen način se doseže tudi občutek polnjenja gub, zaradi česar se jo ogromno uporablja v anti-age kozmetiki. Hialuronska kislina z visoko molekularno maso (1,8-3.0 MDa) zaradi velikih molekul ne prodira skozi plasti kože, pač pa na koži tvori neokluziven film oz. tanek film vodnega gela. Koža po nanosu diha in nima občutka filma. Na ta način ohranja vlažnost kože, na površini pa daje občutek gladkosti. Najbolj znana je njena uporaba v anti-age kozmetiki.
Na-laktat (2, 3, 7) (INCI: Sodium lactate)
Natrijev laktat je odličen vlažilec, ki v koži poveča vlago tudi do 80% ne glede na to, kateri kozmetični izdelek uporabimo – takšnega, ki se izpere ali pa takšnega, ki ostane na koži. Njegove dodatne funkcije: pospeši delovanje vitamina C (in derivatov vitamina C), olja in masla v kremah so manj mastna, učinkuje protibakterijsko.
Na-PCA (1, 4, 5, 7) (INCI: Sodium PCA)
Naravni vlažilni faktor (NMF) z visokimi absorpcijskimi lastnostmi, dobro poznan kot ojačevalec prodiranja v kožo in kot odličen vlažilec. Lasem in koži prinaša vlago ter zmanjšuje statično elektriko. Ima močnejšo hidracijsko moč kot glicerin, sorbitol in propandiol.
Pantenol (1, 2, 4, 5, 7, 8) (INCI: Panthenol)
Vitamin B5 ali D-Panthenol vnaša vlago na povrhnjico in v globlje plasti kože, las in nohtov in regenerira celice. Pantenol pospešuje celjenje kože, deluje protivnetno in je učinkovit pomočnik v boju proti aknam. Ravno zaradi teh lastnosti je pantenol pogosta sestavina tistih izdelkov, ki so namenjeni regeneraciji kože po pretiranem sončenju, tetoviranju ali za kožo, ki je pogosteje izpostavljena neugodnim ali škodljivim vplivom. D-pantenol prodre globoko v kožo, nohte in lase ter jih globinsko vlaži, izboljša prožnost kože, las in nohtov in s tem preprečuje njihovo lomljenje obenem pa nohti in lasje postanejo močnejši in debelejši, koža pa zdrava in sijajnejša, deluje protivnetno, pospeši celjenje ran in spodbuja rast novih celic.
Pentavitin (1, 3) (INCI: Saccharide Isomerate (active)
Pentavitin je zelo učinkovit vlažilec, ki vsebuje ogljikove hidrate naravnega izvora. Sestava Pentavitina je zelo podobna frakciji naravnih ogljikovih hidratov v človeški rožnati plasti. Je 100% naravno pridobljen izdelek. Pentavitin je idealen za suha kožo, saj ji povrne vlago in poskrbi za celodnevno navlaženost kože.
Svileni proteini (3, 7) (INCI: Aqua and silk amino acids)
Svilene aminokisline so kvalitetno očiščena naravna svila, obdelana tako, da ohranja prvotno fizično strukturo in kemično sestavo svile. Zaradi prisotnosti velikih količin serina veljajo za izjemnega vlažilca. Serin tvori zaščitno plast na koži in je odgovoren za gladko teksturo, podobno svileni.
Vegeluron (5) (INCI: Water /Aqua (&) Propanediol (plant based) (&) Tremella Fuciformis (Mushroom) Extract (&) Gluconolactone (&) Calcium gluconate)
Vegeluron je odličen nadomestek hialuronske kisline in silikonov. Gre za brezbarvni gel s superiornim vlažilnim delovanjem. Na koži pušča lahek zaščitni film in ustvarja svilnat občutek. Učinkovito vlaži tako kožo kot lase. Je rastlinskega izvora, na osnovi polisaharidov (ekstrakt gobe).
Damaščanska vrtnica (7) (INCI: Rosa damascena flower water)
Hidrolat damščanske vrtnice se je zlasti uveljavil pri negi občutljive, suhe in zrele kože. Deloval naj bi adstringentno in tonično, zmanjšal rdečino in blažil težave s popokanimi kapilarami. V laboratorijskih raziskavah so dokazali antioksidativne, protimikrobne in protivnetne lastnosti.
Kamilica (2) (INCI: Anthemis Nobilis flower water)
Pridobljen s parno destilacijo cvetov kamilic. Pomirja in sprošča razdraženo ter problematično kožo. Uporaben tudi za čiščenje obraza ali kot tonik, tudi za problematično kožo, kot so izpuščaji, ekcemi, rosacea, kuperoza in podobno.
Lipa (1) (INCI: Tilia vulgaris flower water)
Lipov hidrosol je znan po svojih protivnetnih, pomirjujočih in sproščujočih lastnostih. Cvetne vode – hidrosoli/hidrolati – vsebujejo vodotopne aromatske spojine, prisotne v destiliranem botaničnem viru, ki v kozmetične formulacije prenašajo tako njihov naravni parfum kot tudi njihove koristne lastnosti. Če jih primerjamo z eteričnim oljem iste rastline, lahko dišijo precej drugače in izrazito.
So dovolj nežni, da se jih lahko uporabi neposredno na koži – lahko jih uporabljajo tudi otroci.
Nepozebnik (4) (INCI: Hamamelis virginiana flower water)
Nepozebnik je naravni adstringent, vzpostavlja ravnovesje, oži pore ter tako zmanjšuje propustnost, lajša in preprečuje probleme s kožo in njeno občutljivost na zunanje vplive, hkrati pa ima blage antiseptične učinke. Uporablja se za kožo celega telesa saj je znan po dobrodejnih lastnostih. Nepozebnik je nadvse primeren tonik za najstniško problematično, mastno in nečisto kožo. Odstranjuje zadnje sledi ličil, vlaži, koža pa ostane mehka in sveža.
Neroli (5) (INCI: Citrus Aurantium Amara Flower Water)
Ko govorimo o redni negi kože ali o negi občutljive in razdražene kože, moramo hidrolat nerolija vsekakor uvrstiti na prvo mesto. Je izvrsten za nego zrele in utrujene kože, prav tako pa je odličen izbor za nego mastne kože. Hidrolat nerolija pomaga pomiriti centralni živčni sistem, ne da bi povzročil zaspanost.
Plavica (3) (INCI: Centaurea cyanus flower water)
Znan po svojih pomirjujočih in hladilnih lastnostih, tonizira in napenja kožo, lajša srbeče, otekle ali utrujene oči, pomaga pri podplutbah.
Rožmarin (2) (INCI: Rosmarinus officinalis water)
Ima odličen astringenski učinek, kar se odraža z ožanjem por na koži, prav tako deluje stimulativno in osvežujoče na kožo in na lasišče. Odpravlja tudi manjše razbarvanosti kože (madeži) ter jo tonira, predvsem je primeren za mastno do normalno kožo saj pomaga pri aknasti koži. Eterično olje rožmarina, ki ga vsebuje hidrolat pomaga pospešiti pretok krvi na površju kože. Hidrolat rožmarina je močan antioksidant, kožo regenerira in obnavlja njeno elastičnost.
Smilj (1, 4) (INCI: Helichrysum italicum flower water)
Laški smilj (Helichrysum italicum) ima izredno dobre regenerativne sposobnosti, odličen je v boju proti gubicam in je zato ena najboljših anti-age sestavin. Ker krči žile in tkivo, odpravlja razširjene vene in popokane kapilare, učinkovit je tudi pri razstrupljanju in se zato uporablja pri masažah za limfno drenažo. Pospešuje celjenje kožnih poškodb, prav tako pa je učinkovit tudi pri kožnih alergijah, psoriazi, luskavici, rozacei, dermatitisu in problematični aknasti koži. Obožuje ga tudi zrela, suha in utrujena koža, saj regenerira kožo in deluje proti gubicam, kožo obnavlja ter jo ohranja napeto in prožno.
Sivka (3, 8) (INCI: Lavandula angustifolia flower water)
Hidrolat deluje protivnetno, protiinfekcijsko, protivirusno, baktericidno, sedativno in še kaj. Sivkina voda je odlična sploh za kožo z madeži, razbarvanostjo in aknami. Kot baktericid uničuje bakterije na koži (tudi aknah seveda, ki jih bakterije povzročajo), kot toner pa prodre globoko v pore, ki jih ne maši.
Arganovo olje (2) (INCI: Argania Spinosa Kernel Oil)
Priljubljena sestavina za izdelke proti staranju, uporablja se tudi pri aknasti, vneti in k alergijam nagnjeni koži. Zelo primeren tudi za nego suhe kože. Znani so celo učinki na melanogenezo (posvetlitveni učinek). Primerno za vse tipe kože, še posebej blagodejno pa je za suho in občutljivo kožo. Zaradi veliko vitamina E pomaga koži, da se mnogo hitreje obnavlja. Ščiti jo pred škodljivimi vplivi okolja in pomaga preprečiti prehitro staranje, saj je močen antioksidant. Kožo mehča in vlaži, okrepi utrujeno in zgubano kožo ter ji vrača mladostno prožnost. Neguje tudi problematično in mastno kožo, saj pomaga zmanjšati nastajanje kožne maščobe, blagodejno pa vpliva tudi pri težavah z ekcemi in luskavico.
Asaj olje (1) (INCI: Euterpe Oleracea Fruit Oil)
Primeren za izdelke za nego zrele kože. Nekoliko podoben oljčnemu olju, le da ima precej boljše antioksidativne lastnosti. Približno polovico predstavlja enkrat nenasičena oleinska kislina, ki ji s približno četrtino sledi nasičena palmitinska kislina. Poleg teh vsebuje še linolno, palmitoleinsko, vakcensko in stearinsko kislino. Med neumiljivimi snovmi je velik delež fenolov, opazna vsebnost fitosterolov in manjši delež tokoferolov. Asajevo olje se uporablja predvsem pri zreli koži, saj deluje močno antioksidativno. Zaradi svoje sestave je primerno predvsem za suho kožo in anti-age nego. Ima odlično emolientno delovanje.
Avokadovo olje (3) (INCI: Persea Gratissima Oil)
Olje bogato z vitamini A, B1, B2, D in E in je izredno blagodejno za kožo z ekcemom ali luskavico. Negovalno avokadovo olje vsebuje veliko hranljivih snovi, esencialne maščobne kisline, magnezij in vitamine. Bioaktivne sestavine avokada spodbujajo obnavljanje kože, krepijo njene funkcije in jo ščitijo. Avokadovo olje je primerno še zlasti za suho in hrapavo kožo, zaradi blagodejnih učinkovin pa tudi za nego težavne k aknam nagnjene kože. Olje ima mehčalne in vlažilne učinke ter se uporablja za dnevno nočno nego kot tudi za nego kože okrog oči ter nego las in lasišča. Odlično se obnese na zreli koži ljudi v starejši dobi.
Babassu maslo/olje (3) (INCI: Orbignya Oleifera Seed Oil)
Babassu olje/maslo na koži deluje zelo suho in se zelo hitro vpije. Olje ne pušča mastnega ali lepljivega občutka ter neprijetnega leska. Zaradi specifične sestave maščobnih kislin je babassu olje primerno za večnamensko zaščito in vlaženje kože. Nase veže precej vlage, ki jo nato postopoma oddaja v podkožnem tkivu. Babassu olje pomaga tudi pri regeneraciji kože in blagodejno deluje na kožno vezno tkivo. Koža je po uporabi mehka, gladka, prožna in nahranjena. Dobra izbira pri negi suhe, razpokane kože, zelo priljubljena izbira tudi pri negi mastne in nečiste kože. Primeren za uporabo pri srbečici in k alergijam nagnjeni koži. Zelo vsestransko uporabno olje.
Bakuchi olje (2) (INCI: Psoralea corylifolia)
Bakučijevo olje je hladno stiskano iz semen rastline Psoralea corylifolia, ki se že dolgo uporablja v kitajski in indijski medicini. Je zelo kakovostno olje, kot nalašč za problematično kožo, prizadeto zaradi aken, vitiliga, neenakomerne barve, luskavice, razbarvanja…Odlično je tudi za kožo z znaki staranja in utrujenosti. Regenerira in krepi kožo, blaži vnetja. Vsebuje bakuchiol – rastlinski retinoid, ki pa ni foto občutljiv.
Baobab olje (2) (INCI: Adansonia Digitata Seed Oil)
Manj znano olje, vendar zelo vsestransko uporabno. Kožo varuje pred izgubo vode, ji daje voljnost in gladkost. Zelo primeren za nego suhe ali zrele kože. Zaradi velike vsebnosti palmitinske kisline se ga uporablja kot nadomestek rastlinskih masel, ker na koži pušča bistveno lažji občutek. Deluje tudi protivnetno in obnavlja kožno tkivo.
Cupuacu maslo (1) (INCI: Theobroma Grandiflorum Seed Butter)
Gre za raslinsko maslo, ki je zadnja leta čedalje bolj priljubljena izbira izdelovalcev kozmetičnih izdelkov. V primerjavi s kakavovim ali karitejevim maslom je bolj mazljiv in na koži deluje manj okluzivno. Cupasujevo maslo nima enakovredne zamenjave, še najboljši približek je mangovo maslo. Najdemo ga v izdelkih za obnavljanje in pomirjanje suhe kože ter v izdelkih proti staranju.
Jojobino olje (1, 3, 6) (INCI: Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil)
Jojobino olje je po svoji strukturi tekoči vosek. Bogato je z vitaminom E, vitamini B kompleksa in številnimi minerali. Sestavljajo ga dolge verige maščobnih kislin, maščobnih alkoholov, tokoferolov, prostih sterolov in drugih nesaponificirajočih sestavin. Zaradi vsebnosti tetradekanojske kisline je zelo primerno za nego poškodovane ali vnete kože. Kemijska sestava jojobinega olja je zelo podobna naravnemu sebuma kože, tako da se z lahkoto absorbira in nahrani tudi globlje plasti kože. Učinkovito je pri zaviranju nastanka gub, uravnava vlažnost in ohranja elastičnost kože. Jojobino olje je primerno za vse tipe kože, posebno za občutljivo in problematično (aknasto) kožo. Olje je zelo obstojno in se lahko ohrani zelo dolgo, tudi po nekaj let, ne da bi se strukturno spremenilo.
Karite maslo (1) (INCI: Butyrospermum Parkii Butterl)
To maslo velja za eno izmed najboljših izbir pri suhi, razdraženi in k alergijam nagnjeni koži. Zaradi velikega deleža neumiljivih spojin mu pripisujejo domnevno regenerativno delovanje in sicer naj bi pomagal vzpostaviti porušeno zaščitno funkcijo lipidne bariere. Zaradi visoke vsebnosti maščobnih kislin, nasičenih in nenasičenih maščobnih kislin s trigliceridi, provitamina A, vitamina E in alantoina, je idealno za nego suhe in zrele kože. Kožo vlaži in ji vrača elastičnost. Učinkuje blago antibakterijsko in je pri regeneriranju kožnih celic še uspešnejše kot kokosovo. Blaži tudi manjša vnetja kože, pomaga pa celo pri zdravljenju brazgotin.
Konopljino olje (3) (INCI: Cannabis Sativa)
Edinstveno bogato olje z večkrat nenasičenimi esencialnimi maščobnimi kislinami, ima regenerativne lastnosti, deluje kot odličen vlažilec kože in se bori proti staranju kože, podpira obnavljanje celic in pomaga uravnotežiti mastno kožo. Biološko in deviško konopljino olje je sestavljeno iz kar 80% esencialnih maščobnih kislin, ker je več kot pri katerikoli drugi rastlini. Ima idealno razmerje Omega 6 in Omega 3 maščobnih kislin. Konopljino olje je tako podobno lipidom naše kože, da z lahkoto prodre znotraj naših celic ter vlaži prostor med njimi in posledično vnaša esencialne maščobne kisline v telo. Na tak način olje igra preventivno vlogo pri preprečevanju staranja kože in vzdržuje zdravo ravnovesje vlage v in na koži. Konopljino olje v mnogočem lajša težave z aknami, odrgninami, pri psoriazi in ekcemih. Je tudi edino rastlinsko olje, ki vsebuje vitamin D, ki je nujno potrebno pri absorpciji kalcija, kar je zelo dobrodošlo sploh pri veganih. Seveda konopljino olje ne vsebuje zgolj vitamina D, ampak tudi E in veliko vitaminov B kompleksa, kar zagotavlja vrhunsko hranilno vrednost za kožo s hkratno upočasnitvijo njenega staranja in ohranitve mladostne vitalnosti.
Makadamijevo olje (1) (INCI: Macadamia Ternifolia Seed Oil)
Za olje makadamije pravijo, da je oljčno olje nove dobe. Nabito je z antioksidanti, vitamini A, B in E ter minerali kalcija, magnezija in kalija, tako da odlično ščiti vse tipe kože pred vsakodnevnimi izzivi. Deluje tudi protivnetno na občutljivo kožo. Kožo nahrani, poveča njeno prožnost in elastičnost in je zaradi svoje hitre vpojnosti idealno tudi za mastno kožo. To olje se priporoča tudi za nego suhe, občutljive in razpokane kože. Palmitoleinska kislina je sestavina kožnega sebuma, ki so ji dokazali protimikrobno delovanje.
Marula olje (2) (INCI: Sclerocarya Birrea Seed Oil)
Gre za eno izmed bolj obstojnih olj, ki pa med drugimi rastlinskimi olji nima enakovredne zamenjave. Še najbolj je podobno oljčnemu olju, vendar oljčno olje nima L-linolenske kisline, prav tako pa znatno manjši delež fitosterolov in vitamina E. Tradicionalno se ga uporablja za nego suhe in razpokane kože. V kozmetiki so ga začeli uporabljati šele v začetku tega tisočletja. Dokazali so, da kot emolient poveča vlažnost kože, saj zmanjša transepidermalno izgubo vode. Zanimivi so tudi rezultati raziskave, ki je pokazala, da se po uporabi marulovega olja zmanjša rdečina na koži.
Murumuru maslo (2) (INCI: Attalea orbignya)
To sanjsko maslo je bogato z vitamini A, C, z omega 3 in 6, zato koži nudi vlažnost globoko v kožo in s tem povrne koži elastičnost in svežino, prav tako pa naj bi zaviralo proces staranja.
V maslu se nahaja tudi izjemno visok odstotek lavrinske kisline, ki je pomembna sestavina materinega mleka.
Olje granatnega jabolka (1) (INCI: Punica Granatum (Pomegranate) Seed Oil)
Sestavljeno je pretežno (cca 80%) iz punicinske kisline (omega-5), ki je sicer zelo redka in zaradi česar je olje granatnega jabolka tako posebno. Nekaj malega tudi oleinske, palmitinske in stearinske kisline. Vsebuje ogromno vitamina E (predvsem ϒ-tokoferolov) in precejšnjo količino fitosterolov. Ima antioksidativno delovanje, deluje protivnetno in fotoprotektivno. Obnavlja poškodovano kožo, popravlja posledice UV sevanja in je izjemno negovalno za zrelo, suho in k alergijam nagnjeno kožo. Odlično je tudi za nego opečene kože oz. po sončenju.
Olje malinovih pešk (3) (INCI: Rubus Idaeus)
Olje rdeče maline (Rubus Idaeus) je olje, ki se pridobiva iz malinovih semen. To deluje na kožo blagodejno, če je ta razdražena in jo pomiri, če je izpostavljena stresnim situacijam, med katerimi je tudi izpostavljenost sončnim žarkom. Vsebuje visok delež vitaminov E in A ter je kot tako močan antioksidant. Olje malinovih semen tudi odlično prikrije mozolje, saj oža žile in s tem blaži vnetje in odpravi rdečico.
Olje plodov rakitovca (6) (INCI: Hippophae Rhamnoides Seed Oil)
Olje iz semen rakitovca še najbolj spomina na olje ameriške brusnice, vendar vsebuje bistveno manj oleinske kisline in več L-linolenske. Bolj očitne so razlike v sestavi neumiljivega dela, olje iz semen rakitovca ne vsebuje skvalena in fenolov, bistveno več pa ima vitamina E. Olje iz oplodja nima prave zamenjave, posebno je predvsem zaradi velike vsebnosti vitamina E. Priporoča ga zlasti za nego zrele kože, saj naj bi spodbudil obnavljanje celic in kože, ki je pogosto izpostavljena sončnim žarkom. Olje iz semen rakitovca je v laboratorijskih poskusih pospešilo celjenje ran ter dokazano delovalo antioksidativno, protivnetno in regenerativno. Zato se ga svetuje zlasti za nego vnete ali k alergijam nagnjene kože.
Olje riževih otrobov (8) (INCI: Oryza Sativa Germ Oil)
Olje se pridobiva s hladnim stiskanjem riževih otrobov, ki so tiste luščine riža, ki se običajno pri predelavi odstranijo. Olje vsebuje veliko vitaminov (predvsem E), minerale in je bogat vir antioksidantov. Je zelo lahko olje in se lahko vpije v kožo, spodbuja obnovitev kožnih celic in jo naredi svežo ter zdravo. Je priznano sredstvo za negovanje preveč soncu izpostavljene, občutljive kože.
Skvalan (1, 6) (INCI: Squalane)
Skvalan je derivat skvalena, ki je naravna sestavina človeškega sebuma. Zaradi tega, ga koža prepozna kot “svojega” in ga hitro vpije. Deluje torej zelo lahko in ne-mastno, obnavlja poškodovano in razpokano kožo, ščiti jo pred UV poškodbami, vrača ji naravno elastičnost in vlažnost. S postopkom hidrogenizacije ga naredijo stabilnega (skvalen namreč zelo hidro oksidira), pridobivajo pa ga iz oljčnega olja. Je emolient, torej kožo mehča in izboljšuje njeno strukturo, hkrati pa popravlja porušeno funkcijo lipidne bariere in preprečuje dehidracijo kože.
Svetlinovo olje (5) (INCI: Oenothera Biennis Oil)
Eno izmed olj, ki je najbolj raziskovano. Na voljo je kar nekaj kliničnih raziskav o učinkovitosti pri atopijskem dermatitisu. Sicer pa je to olje prva izbira pri negi suhe, vnete k alergijam nagnjene ali aknaste kože.
Bergamotka (5) (INCI: Citrus Bergamia)
Bergamotkino drevo je drevo s sladko dišečimi cvetovi in je najbolj nežno od vseh eteričnih olj citrusov.
Eterično olje bergamotke ima sladek, limoni podoben vonj s toplimi, cvetnimi podtoni. Na splošno za bergamotko velja, da razveseljuje in poživlja. Prijeten vonj eteričnega olja bergamotke je pogosta sestavina v balzamih in kremah za osebno nego, primerno je za vse vrste kože, zlasti za nego mastne in aknaste kože.
Ylang-ylang (2) (INCI: Cananga Odorata Flower Oil)
To EO velja za eno bolj eksotičnih. V izdelkih za nego kože naj bi normaliziral izločanje sebuma. V laboratorijskih poskusih so mu dokazali antioksidativno delovanje.
Kadilna bosvelija (1) (INCI: Boswellia Carterii Oil)
Uporablja se ga za oskrbo brazgotin in ran. Še danes je dobra izbira kot sestavina izdelkov za suho in zrelo kožo ter kožo z brazgotinami, gubami in blagimi poškodbami. Raziskovalci so dobro raziskali in potrdili tudi protimikrobno in protitumorno delovanje v in vitro poskusih.
Kamilica (2) (INCI: Chamomilla Recutita Oil)
Eno najbolj znanih EO s protivnetnim delovanjem. Velja za dobro izbiro pri negi občutljive in razdražene kože. V in vitro poskusih so mu dokazali antioksidativne in protimikrobne lastnosti. Navajajo še, da ima vazokonstriktorne učinke (oži žile), zaradi česar naj bi zmanjšal rdečino obraza.
Mandarina (6) (INCI: Citrus reticulata)
Eterično olje se pridobiva s stiskanjem lupine zrelih sadežev in ima nežen, sladek, citrusen vonj z globokimi, toplimi, skoraj cvetnimi podtoni. Pripisujejo mu antiseptične, protibakterijske, protivirusne, antispazmotične, astrigentne, antidepresivne in tonične lastnosti.
May Chang ali tropska verbena (8) (INCI: Litsea cubeba)
Eterično olje May Chung ali olje tropske (eksotične) verbene pridobivajo iz sadu majhnega tropskega drevesa (Litsea cubeba). V kitajski tradicionalni medicini že stoletja uporabljajo izvlečke iz korenine in stebel tega drevesa za zdravljenje glavobolov, slabosti in bolečin v mišicah. May chang eterično olje pomirja in regenerira. Pogosto ga zasledimo v kozmetičnih izdelkih za nego aknaste, mastne in problematične kože.
Neroli (3,5) (INCI: Citrus aurantium var. amara)
EO nerolija je eno izmed najdražjih in najdragocenejših eteričnih olj. Ima izredno močan in topel, sladko – cvetlični citrusni vonj. Pomaga dvigniti energijo v stresnih situacijah in premagovati strahove. Krepi samozavest in samozaupanje, deluje antidepresivno, regenerira tako energijo kot tudi naše fizično telo, pomirja, vnaša harmonijo, izboljša spanec in stabilizira. Njegove učinkovine in vonj prispevajo k zdravju, obnavljanju in elastičnosti kože. Preprečuje nastanek strij, pomaga odpravljati akne (uravnava izločanje kožnega sebuma), zmanjšuje brazgotine in pomaga zdraviti pretrgane kapilare.
Rožmarin (8) (INCI: Rosmarinus officinalis)
Rožmarin so že v antični Grčiji povezovali z ljubeznijo, saj so verjeli, da njegov vonj osvobaja duha, zato lahko ljubezen neovirano prepoji telo. Olje učinkovito deluje proti najpogostejšim škodljivim zunanjim vplivom, zato je pogosta sestavina v izdelkih za celjenje ran in odpravljanje vnetij. Pospešuje prekrvavitev, prebavo in regeneracijo.
Sandalovina (3) (INCI: Santalum Album Oil)
EO sandalovine je v zadnjem času podvrženo mnogim raziskavam. Raziskovalci ga obravnavajo kot obetavno možnost zdravljenja kožnega raka in kožnih vnetij, kot so ekcemi in luskavica. Poleg protitumornega in protivnetnega delovanja so na in vitro poskusih ugotovili tudi protibakterijske, protiglivne in protivirusne učinke. Prav tako so zaznali pomembne rezultate pri zdravljenju hudih oblik aken.
Sladka pomaranča (6) (INCI: Citrus Aurantuim Dulcis Flower Oil)
Eterično olje pomaranče deluje pozitivno na počutje, pomirja um, pomaga odpravljati stres in izboljšuje razpoloženje. Pogosto ga najdemo tudi v pripravkih za nego vnete in mastne kože ter številnih kozmetičnih izdelkih. Uveljavlja se tudi pri negi suhe in razdražene kože, kot tudi pri negi aknaste kože. Pripisujejo mu regenerativne lastnosti, zato je priljubljena sestavina izdelkov za nego zrele kože. V in vitro poskusih so mu dokazali antioksidativno, protiglivno in protibakterijsko delovanje.
Smilj (1) (INCI: Helichrysum Italicum Flowe Water)
Eterično olje smilja je eno najbolj cenjenih EO na svetu. Uporablja se ga lahko za: regeneracijo tkiv in kože (eno najmočnejših EO); za nego kože: zrela, za ekceme, akne, izpuščaje, luskavico, za brazgotine in vnetja…