
NA POMOČ – MOJA KOŽA JE TAKO ZELO SUHA
8 razlogov, zakaj imate na obrazu suho kožo in kako ukrepati
Imate težave s suho kožo na obrazu? Niste sami.
Suha koža (znana tudi kot kseroza) je pogosta bolezen, ki lahko prizadene ljudi v kateri koli starosti, čeprav je pogostejša pri odraslih, starejših od 40 let. Simptomi običajno vključujejo luščenje, srbenje ali občutek zategovanja, ki je lahko celo boleč.
Vzroki za suho kožo segajo od začasnih stresorjev do kroničnih stanj. Zato je pomembno ugotoviti temeljne vzroke suhe kože.
Začasni vzroki suhe kože
Morda boste opazili, da je vaša koža v določenih obdobjih leta zategnjena ali luskasta zaradi okoljskih razmer ali posebnega kozmetičnega izdelka.
Najpogostejši štirje vzroki, ki povzročajo začasno suho kožo:
1. Pomanjkanje vlage v zraku
Zunanji sloj kože, znan kot povrhnjica, odraža količino vlage v zraku. Koža našega telesa je hitro spreminjajoč organ, ki se hitro in opazno odziva na zunanje pogoje. V podnebjih, kjer je vlaga nizka, je rezultat površinska suhost. Poleg tega so študije potrdile, da lahko nizka vlaga v kombinaciji z nizko temperaturo poškoduje kožno vlago (voda, ki je vezana znotraj celic kožne povrhnjice), kar vodi do trans-epidermalne izgube vode (TELW) in suhe, razdražene kože.
2. Uporaba trdega mila ali drugih izdelkov
Razen, če uporabljate kemični piling, se vaša koža po uporabi čistilnega sredstva, tonika ali katerega koli drugega izdelka ne sme luščiti. Pogost krivec za suhost in draženje kože je uporaba formule s pH, ki presega naravno raven kože (ki je okrog 5,5). Študije so prav tako potrdile, da lahko formule z visokim pH ogrozijo lipidno barierno funkcijo, kar povzroči skrajno suhost in druga stanja, kot so akne.
3. Tuširanje ali kopanje v topli vodi
Če imate raje dolge, vroče prhe ali kopeli v hladnem vremenu, razmislite o znižanju temperature za nekaj stopinj. Povečana izpostavljenost vroči vodi lahko močno izsuši kožo. Prav tako lahko pusti kožo napeto in videti zardelo, podobno kot pri sončnih opeklinah.
4. Suhost zaradi dehidrirane kože
Dehidrirano kožo pogosto zamenjamo za suho kožo, saj se simptomi zelo prekrivajo. Vendar je suha koža tip kože, ki kaže na pomanjkanje maščob v koži, medtem ko je dehidrirana koža začasno stanje kože, ki je posledica pomanjkanja vlage. Tudi mastna koža lahko postane dehidrirana, kar lahko povzroči prekomerno proizvodnjo sebuma.
Kronični vzroki suhe kože
Suha koža na obrazu – in na drugih delih telesa – je lahko posledica zdravstvenega stanja. Za pravilno diagnozo obiščite zdravnika oz. dermatologa.
Štirje razlogi kronično suhe kože:
1. Kontaktni dermatitis
Kontaktni dermatitis je alergijska reakcija na snov, ki se neposredno dotakne vaše kože. Pogosti simptomi vključujejo srbenje in pordelost, lahko pa prevladujeta tudi suhost in luščenje. Dražilne snovi v izdelkih za nego kože so lahko dišave, konzervansi ali detergenti.
2. Ekcem
Ekcem ali atopijski dermatitis je kronična kožna bolezen, za katero so značilne suhe lise, pordelost in srbenje. Lahko je posledica genetike, imunske disfunkcije, prebavnih težav (kot je puščanje črevesja) in stresa. Izbruhi se lahko pojavijo zaradi drugih zdravstvenih stanj (kot je seneni nahod), okužb ali alergij.
3. Luskavica
Medtem, ko se skupine odmrlih kožnih celic pogosteje pojavljajo na rokah in nogah, lahko luskavica prizadene tudi obraz in posledica je značilna luskasta, vneta koža, ki srbi. Sprožilci lahko vključujejo stres, nekatera zdravila in druge okužbe (na primer vnetje grla).
4. Seboroični dermatitis
Seboroični dermatitis, ki ga običajno odkrijemo na lasišču, lahko najdemo tudi na obrveh, bradi/brkih in na drugih delih obraza, ki morda niso pokriti z lasmi. Prizadeta območja bodo videti mastna, vendar bodo obremenjena tudi s prhljajem.
Kako ukrepati in preprečiti suho kožo
Ko ugotovite vzrok suhe kože, je veliko lažje ukrepati. Kateri so najboljši načini? Spodaj je naštetih nekaj najboljših metod, ki jih lahko uporabite za odpravo suhe, luskaste kože in preprečite njeno ponovitev.
Vlaženje (tudi, če imate mastno kožo)
Vlaženje je morda eden najlažjih načinov za boj proti suhi koži. Za vse tipe kože je lahko koristna ustrezna vlažilna krema, tudi za mastno kožo. Za doseganje najboljših rezultatov je nujno, da izberete vlažilno kremo, ki najbolj ustreza vašemu tipu kože.
Če pa je vaša barierna kožna pregrada ogrožena (pogosto na to kaže povečanje luskaste kože ali izbruhov), poiščite kremo s ceramidi. Ti posnemajo naravni vlažilni sistem kože in so pri porušeni kožni pregradi nujni.
Za nočno nego kože je na voljo Bogata hranljiva krema, ki vsebuje Ceramide np, ki pomagajo popraviti in obnoviti vašo lipidno pregrado ter hkrati zagotoviti globoko hidratacijo. Pred nanosom kreme priporočamo uporabo Hialuronskega seruma za povečanje ravni vlažnosti kože.
Za dnevno uporabo poskusite Antioksidacijsko kremo. To je nekoliko lažja krema, ki tudi vsebuje ceramide, hkrati pa zagotavlja dodatno dnevno zaščito pred onesnaževalci okolja zaradi kombinacije visoko aktivnih antioksidantov. Na voljo je tudi Intenzivni vlažilni fluid, ki zagotavlja vlaženje kože preko celega dneva: tekstura je prijetna, lahka in se hitro vpije, zato je primerna tudi za mastno kožo.
Uporabite nežne formule z nizkim pH
Izogibajte se izdelkom, ki puščajo kožo zategnjeno in brez vlage. Ta občutek “zategnjene” kože je lahko gojišče za številne težave s kožo. Nežni izdelki za nego kože s pH-jem, ki je blizu naravnemu pH-ju kože, bodo osvežili vašo kožo, ne da bi jo dražili. Kot smo že omenili, lahko formule z visokim pH povečajo suhost in druge kožne okužbe.
Nežno čistilno mleko z ginsengom ima povprečno vrednost pH 5,5 tako, da lahko nežno odstranite umazanijo, olja in nečistoče iz kože. Vsebuje blagodejni izvleček hmelja, ki deluje protivnetno in protimikrobno ter izvleček ginsenga, ki kožo poživi ter ji povrne sijaj ter olje riževih otrobov, ki je bogato s tokoferoli, antioksidatni in vitaminom E. Vaša koža ne bo le čista, ampak tudi dovolj navlažena, kar bo zmanjšalo pojav drobnih linij in gub.
Medtem lahko koncentrirana nega, kot je Booster, vaši koži doda dodaten zagon vlage. Ta formula vsebuje retinol, resveratrol, ekstrakt acerole in druge antioksidante ter pomaga ohranjati lipidno pregrado naše kože ter s pomočjo vegelurona, ki je odličen vlažilec, podoben hialuronski kislini, pripomore k intenzivni hidrataciji kože.
Dodajte vlago zraku
Pomanjkanje vlage v zraku lahko pomebno prispeva k suhi koži. V vašem domu-kjer imate morda neprekinjeno delovanje klimatske naprave ali ogrevalnega sistema-lahko to težavo rešite z v vlažilcem zraka.
Če pa ste zunaj, si lahko pomagate s Tonikom z damaščansko vrtnico in zelenim čajem, ki bo vaši koži dodal dodaten zagon vlage. Ta formula vsebuje zeleni čaj in čudovito damaščansko vrtnico ter kar 7 vlažilcev.
Vzemite hladnejše in krajše prhe
Ta nasvet je morda še posebej težko upoštevati, ko je zunaj hladno, vendar lahko vroča voda kožo posuši in poškoduje. Dobra novica je, da vam ni treba znižati temperature vode pod ledišče. Priporoča se tuširanje v mlačni vodi največ 15 minut, da se koža ne izsuši.
Obiščite dermatologa
Če so bili vaši poskusi odstranjevanja suhih kožnih madežev zaman, obiščite dermatologa, da vam postavi pravilno diagnozo. To ne bo le zagotovilo ustreznih možnosti zdravljenja (ki lahko vključujejo tudi izdelke na recept), temveč tudi ugotovilo, ali je vaša suhost posledica zdravstvenega stanja, ali je to morda posledica kožnega ali drugega vzroka (na primer sladkorne bolezni).
Če imate na obrazu suho kožo, obstaja upanje
Luskasta, razdražena koža na obrazu ni samo neprijetna, ampak lahko tudi omaja samozavest. Vendar pa lahko s celostnim pristopom – s pomočjo linije NANU – to pogosto kožno težavo olajšate oz. obvladujete.
Ocenite potrebe in težave celotnega telesa – ne samo kože – ob upoštevanju okolja, navad in vzorcev. S tem boste prišli do rešitve, ki jo potrebujete za bolj hidrirano, zdravo kožo.
Prilagojene rutine za nego kože
Ustvarite si svojo prilagojeno rutino za nego kože – med 8 izdelki iz linije NANU – in poiščite popolno kombinacijo izdelkov za vašo kožo.
→ Poiščite svojo rutino (Vodič po izdelkih)

Dodaj odgovor
Za objavo komentarja se morate prijaviti.
No Comments